Nasze zainteresowania w zakresie odtwórstwa historycznego są dość szerokie i stale się powiększają. Na chwilę obecną nasze kluczowe epoki to:

XIII wiek
- Czasy rozbicia dzielnicowego. Niegdyś Smocza Kompania była prekursorem odtwarzania tej epoki. Głównie dzięki turniejom rycerskim w Iłży, które stanowiły największą imprezę trzynastowieczną w Europie. Obecnie głównie skupiamy się wokół Zamku w Czersku i jego władcy - Konrada Mazowieckiego. W okolicach weekendu majowego, organizujemy tam turnieje, na które przyjeżdża około 300 odtwórców z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i innych krajów europejskich.

XIV / XV wiek
- tak zwany okres około grunwaldzki. Smocza Kompania występuje jako najemna grupa, gotowa służyć temu, kto da więcej złota, miodów i wina. W pełnych blachach, jako ciężka konnica, karne oddziały piechoty oraz od niedawna artyleria, pojawiamy się na większości najważniejszych imprez z tego okresu

XVII wiek
- Hej kto szlachta! Za Kmicicem! To nasz stosunkowo najmłodszy projekt. Część z nas odtwarza lekką rajtarię szwedzką, a część jest swawolną grupą sarmatów. Choć czasem bywa, że po różnych stronach bitew stajemy, to później ramię w ramię do stołów zasiadamy. Ze względu na nasze „rubaszne" charaktery, w realiach XVII-sto wiecznych bardzo dobrze się odnajdujemy i z coraz większym zapałem podchodzimy do czasów I Rzeczpospolitej.

XVII wiek
- Piraci z Karaibów - to chyba najluźniejsza nasza rekonstrukcja. Wystylizowani na XVII-sto wiecznych piratów, przez 3 - 4 dni żeglujemy po mazurskich jeziorach, rabując co się da, a w szczególności alkohol i dziewice. Zwykle nie są to zbyt obfite łupy. W zeszłym roku wyniosły 4 piwa i zero dziewic.

XIX wiek
- Wojny Napoleońskie - piękna epoka pięknych mundurów. W tym okresie odtwarzamy 2 Pułk Ułanów Xięstwa Warszawskiego. Ze względu na to, że jest to formacja kawalerii, uczestniczą w niej wyłącznie osoby jeżdżące konno.

Odrębnym projektem, założonym przez Smoczą Kompanię, ale otwartym również na osoby spoza bractwa, jest XIĄŻĘCA DRUŻYNA. Xiążęca to konna grupa odtwórstwa historycznego, która zajmuje się rekonstrukcją różnych formacji konnych na przestrzeni wieków. Intensywne treningi odbywają się w Stajni PA-TA-TAJ w Kaniach koło Pruszkowa, jakieś 35 km od centrum Warszawy. Więcej informacji dostępnych na stronie www.xiazeca.pl

 

Oblężenie Tykocina 2016
Oblężenie Tykocina 2016
Oblężenie Tykocina 2016
Oblężenie Tykocina 2016
Wykonanie h15.pl